Bleskově hledat v právním obsahu webu
Hledat články podle kategorie

Jsem obchodník, obchoduji s různým zbožím. Maloobchod i velkoobchod. Nedávno jsem od mého dodavatele nakoupil několik kontejnerů určitého zboží za dobrou cenu. V kupní smlouvě byla sjednána výhrada vlastnického práva. Podle této výhrady prodávající zůstává vlastníkem zboží do doby než mu jej zcela zaplatím. Ve smlouvě také stojí, že zboží nesmím přeprodat dál dokud jej zcela nezaplatím prodávajícímu.

Nutně ale zboží potřebuji právě teď prodat, jelikož mám dobrého kupce. Protože je to urgentní, nechci jednat s prodávajícím, zda by souhlasil s přeprodávání zboží předtím než ho uhradím. Chci se proto zeptat, zda je to z hlediska trestního práva v pořádku. Pokud ne, co by mi za toto mohlo hrozit?

Trestní odpovědnost za porušení smluvně ujednané výhrady vlastnického práva

Ano, při prodeji zboží s výhradou vlastnictví, může nerespektování této výhrady vést k trestní odpovědnosti za trestný čin zpronevěry podle § 206 trestního zákoníku.

K této trestní odpovědnosti byste byl orgány činnými v trestním řízení popohnán zpravidla až tehdy, pokud byste utržené peníze za prodej ihned nevyplatil Vašemu prodávajícímu na úhradu dluhu na kupní ceně za zboží. Pokud byste dluh na kupní ceně za zboží ve velice krátké době uhradil, spíše by se jednalo jen o porušení kupní smlouvy a s tím spojené případné uplatnění smluvních sankcí, pokud jsou ve smlouvě ujednány.

Tento ale nelze doporučit, jelikož není možné zcela vyloučit, že by i v případě kdy dojde k rychlému uhrazení vašeho dluhu na kupní ceně vašemu prodávajícímu, mohlo být takové jednání posuzováno např. jako pokus zpronevěry.

Trestní sankce za porušení smluvně ujednané výhrady vlastnického práva

Trestní sankce by se v tomto případě odvíjela od výše způsobené škody nebo výše hrozící škody, pokud by byl skutek posuzován jen jako pokus trestného činu zpronevěry podle § 206 trestního zákoníku. Výše škody by odpovídala tomu, kolik jste zůstal dlužný svému prodávajícímu na kupní ceně za zboží kryté výhradou vlastnického práva.

V této odpovědi je počítáno s tím že jste v posledních 3 letech nebyl odsouzen nebo potrestán za stejný trestný čin nebo byste nenaplnil některých dalších zákonné předpoklady k uložení vyššího trestu (např. provedení skutku organizovanou skupinou). Hrozící trestní sazby by za těchto předpokladů byly následující:

(i) pokud by se výše škody, resp. výše dlužné kupní ceny pohybovala v rozmezí 10.000 až 100.000 Kč, hrozil by trest odnětí svobody až na 2 roky, dále zákaz činnosti anebo propadnutí věci;

(ii) pokud by se výše škody, resp. výše dlužné kupní ceny pohybovala v rozmezí 100.000 až 1.000.000 Kč, hrozil by trest odnětí svobody 1 rok až 5 let;

(iv) pokud by se výše škody, resp. výše dlužné kupní ceny pohybovala v rozmezí 1.000.000 Kč až 10.000.000 Kč, hrozil by trest odnětí svobody 2 až 8 let;

(v) pokud by se výše škody, resp. výše dlužné kupní ceny přesáhla částku 10.000.000 Kč, hrozil by trest odnětí svobody 5 až 10 let.

OBSAH

Nenalezli jste zde řešení vašeho právního problému?

Zadejte dotaz / poptávku právní služby:
Znění dotazu / zprávy můžete také zaslat v příloze
Nebo rezervujte konzultaci online:

Právní konzultace online v trestních věcech

15001/2 hod
  • Právní konzultace online v trestních záležitostech (tj. zejména obhajoba obviněného, zastoupení poškozeného, právní stanoviska a analýzy k otázkám trestního práva).
  • Konzultaci lze rezervovat ještě dnes, pokud je u příslušného advokáta ještě volný termín. Jinak zpravidla následující pracovní den.
  • Kromě češtiny komunikuje v anglickém a ruském jazyce.
Sdílejte článek:
Související články:
Prominutí zbytku trestuProminutí zbytku trestu
Jak se vyhnout odsouzení za krádež?Jak se vyhnout odsouzení za krádež?